Sport i hip-hop

Hip hop sportHip-hop jako kultura miejska jest także powiązany z określonymi dyscyplinami sportowymi. Znajdują się wśród nich przede wszystkim takie jak: jazda na deskorolce, czyli skateboarding, jazda na rowerach typu BMX oraz rowerach, a także taniec – głównie breakdance, który nazywany jest także B-boying.

Skateboarding to dyscyplina sportowa, która polega na wykonywaniu różnych trików podczas jazdy na deskorolce. Osoby, które uprawiają tę aktywność, określane są mianem ska skaterów lub skateboarderów. Do jazdy wykorzystuje się głównie przestrzeń miejską, ale również specjalnie przygotowane do tego celu obszary – skateparki. Skateboarding, podobnie jak hip-hop, tworzy pewnego rodzaju subkulturę młodych ludzi, dlatego jest to o wiele więcej niż sama dobra zabawa.

BMX, inaczej bicycle motocross to określenie na rower o kołach 20-calowych lub 24-calowych, z uproszczoną konstrukcją. Dyscyplina sportowa polegająca na jeździe na rowerach BMX została zapoczątkowana w latach siedemdziesiątych w Stanach Zjednoczonych. Osoby uprawiające tę dyscyplinę jeżdżą zarówno po mieście, jak i również na przygotowanych do tego torach.

Taniec jest bardzo ważnym elementem kultury hip-hopowej. B-boying wymaga bardzo dobrej kondycji, koordynacji ciała oraz wyczucia rytmu. Wśród tancerzy B-boying organizowane są także różnego rodzaju „bitwy”, które mają na celu prezentację i ocenę umiejętności.