Muzyka hip-hop i rap i jej korzenie i trendy na świecie i w Polsce
Muzyka hip-hop ma wielu zwolenników już od lat, ale również są osoby, które nie podzielają tego zainteresowania i wręcz nie rozumieją jego fenomenu. Trzeba jednak wskazać, że hip-hop od początku nie był tylko stylem muzycznym, ale również był i nadal jest ściśle związany z kulturą miejską, co ma duży wpływ na jego obecną popularność na całym świecie.
Początki hip-hopu to lat siedemdziesiąte ubiegłego wieku – to właśnie wtedy zaczęły powstawać pierwsze utwory tego rodzaju. Miejscem, który stał się tradycyjnym początkiem hip-hopu jest amerykański Bronx w Nowym Jorku, który zamieszkany jest głównie przez społeczność afroamerykańską. Za jednego z głównych prekursorów uznawany jest Afrika Bambaataa, a właściwie Kevin Donovan – amerykański muzyk, wokalista i kompozytor. Wśród innych popularnych artystów warto wspomnieć o: Sugarhill Gang, Grandmaster Flash, Furious Five, Soulsonic Force
Muzyka ma swoje korzenie w licznych gatunkach, między innymi w jazzie i bluesie, funku, dusco, raggae, a także w takich gatunkach jak dub poetry, rhythm and blues, dancehall, toasting czy scat.
W Polsce także kultura i muzyka hip-hopowa zaczęły być popularne w latach siedemdziesiątych oraz osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Związana jest ona z takimi postaciami i zespołami jak Bogna Świątkowska, Sławomir Jabrzemski, Wzgórze Ya-Pa 3, Salem, Bad Master C, Kazik, Liroy, Kaliber 44, Deuter, Magik i bracia AbradAb i Joka. W Polsce muzyka hip-hopowa na szerszą skalę pojawiła się głównie w latach dziewięćdziesiątych, dlatego też z opóźnieniem w stosunku do Zachodu.