Postacie i grupy świata hip-hopu na świecie i w Polsce

Polski Hip-hopHip-hop to wiele ważnych postaci i grup, które wpłynęły i nadal wpływają na kształt muzyki oraz całej subkultury. Wśród najważniejszych z nich, zarówno w kraju, jak i na świecie, znajdują się między innymi:

Afrika Bambaataa, właściwie Kevin Donovan – amerykański muzyk, wokalista i kompozytor, który jest uznawany za jednego z prekursorów hip-hopu w Ameryce. Był DJ-em w jednym z klubu w Bronksie w latach siedemdziesiątych, uważał, że muzyka może pomóc w zażeganiu konfliktów pomiędzy nowojorskimi gangami.

Grandmaster Flash and the Furious Five – grupa hip-hopowa, która została założona w latach siedemdziesiątych na Bronksie.

Kool Herc, właściwie Clive Campbell – jamajsko-amerykański muzyk i producent, uznawany za jednego z pionierów muzyki hip-hop lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku.

Sławomir Jabrzemski, znany także jako Druh Sławek – dziennikarz i DJ promujący kulturę hip-hop w Polsce. Powadził audycje radiowe w latach dziewięćdziesiątych, pomagał młodym artystom hip-hopowym.

Bogna Świątkowska – „matka chrzestna polskiego hip-hopu”, prowadziła audycje radiowe i promowała kulturę hip-hopową.

Kaliber 44 – polska grupa muzyczna wykonująca hip-hop, która uznawana jest także za jedną z najważniejszych w gatunku w Polsce.

Magik, właściwie Piotr Łuszcz – polski raper i producent muzyczny, popełnił samobójstwo w 2000 roku. Występował w grupie muzycznej Kaliber 44.

AbradAb właściwie Marcin Marten – polski raper i producent muzyczny. Występował w grupie muzycznej Kaliber 44.